Gara e organizuar nga klubi i çiklizmit Lepenci nga Shtërpca

10:06 pm

Federata e Çiklizmit e Kosovës në bashkëpunim (nikoqir) me klubin e çiklizmit “Lepenci” nga Shtërpce bëri hapjen e sezonit garues për vitin 2024. Gara u zhvillua në shteg shumë atraktiv përgjatë bjeshkëve të sharrit në gjatësi prej 46km. Pjesëmarrës në gare ishin 8 klube të regjistruara në Federatën e çiklizmit të Kosovës si dhe kishte edhe garues rekreativ të cilët kan pasion sportin e çiklizmit.Numri i garuesëve pjesëmarrës në gare…

Read More >>

Ministri Çeku ka takuar sot kryetarin e FÇK-së

6:52 pm

Ministri Çeku ka takuar sot kryetarin e Federatës së Çiklizmit të Kosovës Avni Nuha, për të diskutuar për planprogramin e federatës për këtë vit, synimet dhe prioritetet për sportin e çiklizmit në vendin tonë. Ai u informua nga Kryetari Nuha për punën e federatës, mbështetjen e klubeve dhe çiklistëve, organizimi e garave dhe synimet për pjesëmarrjen në ngjarjet ndërkombëtare. Gjithashtu, tani pasi reforma ligjore ka nisur në sport, ku ligji…

Read More >>

Nënshkruhet memorandumi i bashkëpunimit me MKRS-në

9:08 pm

Sot në ambientet e Federatës së Çiklizmit të Kosovës është nënshkruar memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Në emër të MKRS-së memorandumin e ka nënshkruar zëvendësministrja Daulina Osmani, ndërsa presidenti Avni Nuha ka nënshkruar për FÇK-në.

Read More >>

Blerton Nuha e Sibora Kadriu, çiklistët e vitit 2023

5:57 pm

Federata e Çiklizmit e Kosovës ka mbajtur sot ceremoninë e zgjedhjes së Laureatëve të Vitit 2023. Blerton Nuha dhe Sibora Kadriu, të dy të Klubit Kastrioti nga Ferizaj, fituan çmimet kryesore. Nuha u shpall çiklisti i vitit, ndërsa Kadriu çiklistja e vitit. Çmimi i klubit më të mirë shkoi për Kastriotin, kurse Besart Nuha u shpall trajneri më i suksesshëm. Epiteti i gjyqtarit më të dalluar i takoi Rafet Gashit….

Read More >>

LETËR FALËNDERIMI

12:21 pm

Nga 7-9 shtator 2023, Kosova e priti edhe një herë garën më të madhe ndërkombëtare të çiklizmit “Tour of Kosova 2023”. Edhe një edicion shumë i suksesshëm, përmes së cilit Kosova e prezantoi veten, në formën më të mirë. I gjithë ky organizim madhështor, nuk do të mundësohej, pa mbështetjen e jashtëzakonshme të shumë institucioneve e partnerëve të FÇK-së. Këtë letër falënderimi e adresojmë me theks të veçantë te: –…

Read More >>

Prishtina DH Cup 2023

5:46 pm

Federata e Çiklizmit e Kosovës së bashku me DH Prishtina ka organizuar garën downhill, e ashtuquajtura shtegu ZEUS e cila është mbajtur ne parkun e Gërmisë. Në këtë garë morrën pjesë të gjithë pasionantët e kësaj dege sportive të çiklizmit, ka patur ekipe nga Maqedonia, Shqipëria. Federata e Çiklizmit e Kosovës falenderon  MTB Prishtina për një organizim dhe për një mbështetje teknike dhe logjistike për mbarvajtjen e këtij eventi shumë…

Read More >>

Road Race Kupa e Mitrovicës

10:12 pm

Me datën 06.08.2023 (e diele), do të mbahet Gara e rregullt Road Race Kupa e Mitrovicës në Çiklizëm, sipas Kalendarit të Federatës Çiklistike të Kosovës. Gara organizohet nga KÇ Trepça në bashkëpunim me FÇK. Të gjithë garuesit duhet të jenë të pranishëm në ora 9:30 në Sheshi “Mehë Uka” Mitrovicë Pjesëmarrës në garë do të jenë të gjithë Çiklistët e Klubeve të Kosovës, si dhe nga Klubet e Shqipërisë, Maqedonisë…

Read More >>

Akademia “Tempulli” dhe AMRKS me sukses organizuan Garat me Biçikleta në kuadër të edicionit të tetë të revistës shkollore “Siguria në rrugë 2023”.

11:39 pm

Garat u mbajtën në sheshin “Xhorxh Bush” në Prishtinë, ku pjesëmarrës ishin maturantë të shumë shkollave në Kosovë si përfaqësues të shkollave. Drejtori i Akademisë “Tempulli”, Muhamed Krasniqi tha se këtë vit bëhen një dekadë prej kur kanë nisur këto aktivitete për sigurinë në rrugë. Si të tilla, ai ka shtuar se tashmë kanë marrë karakter edukativ dhe arsimor. Pjesëmarrës në këto aktivitete për 10 vjet, kanë qenë më shumë…

Read More >>