Nënshkruhet Memorandumi i bashkëpunimit mes Agjencionit të Kosovës për Anti-Doping dhe FÇK-së

6:56 pm

Kryetari i Federatës së Çiklizimit të Kosovës, Avni Nuha, në takim me Kordinatorin e Dr. Gëzim Murseli nga Agjencioni i Kosovës për Anti-Doping (KosADA), ka nënshkruar memorandum bashkëpunimi për të luftuar dhe parandaluar dopingun në sport, i cili do të realizohet përmes aktiviteteve vetëdijësuese që do të organizohen me qëllim të ngritjes së vetëdijes në shërbim të mirëqenies së shëndetit të sportistëve.

Read More >>

KAMPIONATI I KOSOVËS • Gara në kronometër

3:09 pm

Me organizim të Federatës së Çiklizmit të Kosovës, në ditën e parë është mbajtur gara e kronometrit. Në shtegun e gjatë 22 km, 34 garues nga klube të regjistruara në FÇK garuan në autostradën “Arbën Xhaferi”, në segmentin Bibaj-Babush i Muhaxherve në Ferizaj. Gjatë garës të së shtunës, u regjistrua shpejtësi mesatare prej 42 km/h, në katër kategori të ndryshme sipas grupmoshave. KADETËT1. Gentrit Sahiti (KÇ Kastrioti), 39’17”2. Pashtrik Krasniqi…

Read More >>

FUNDJAVA ME ÇIKLIZËM NË FERIZAJ

9:35 am

Të shtunën dhe të dielën (5-6 Shtator 2020) do të mbahet gara e shumëpritur e Kampionatit të Kosovës në çiklizëm. Çiklistët më të mirë të klubeve për dy ditë do të sjellin në qytetin e Ferizajt adrenalinën e munguar tash e sa kohë të këtyre aktiviteteve, shkaku i pandemisë. Pas insistimit të Federatës së Çiklizmit të Kosovës, më në fund është arritur marrëveshja që Kampionati i Kosovës të zhvillohet. Të…

Read More >>

FÇK ME PËRPJEKJE INTENZIVE QË TË MBAHET KAMPIONATI I KOSOVËS

9:26 am

Presidenti i FÇK-së Avni Nuha, gjatë kësaj jave ka mbajturnjë seri takimesh me përfaqësues të institucioneve kompetente, me të cilët ka biseduar për rëndësinë e zhvillimit të kampionatit të Kosovës në çiklizëm. z. Nuha në serinë e këtyre takimeve, të enjten është takuar me drejtuesit e KOK, e poashtu edhe me përgjegjësit për siguri në Kosovë. Sipas ligjit aktual dhe situatës së krijuar në vend, aktivitetet si kjo e çiklizmit…

Read More >>

ÇIKLIZËM: ANULOHET TOUR OF KOSOVA, SHTYHET KAMPIONATI

10:12 am

Federata e Çiklizmit e Kosovës sot ka marrë lajmin e keq për anulimin e garës me prestigjioze të çiklizmit në vendin tonë, Tour of Kosova. Lajmin e ka bërë të ditur presidenti i Federatës së Çiklizmit të Kosovës Avni Nuha. Nuha ka thënë se Unioni Ndërkombëtar i Çiklizmit (UCI), ua ka dërguar protokollin për zbatimin e masave anti-Covid19, i cili është i paimplementueshëm në Kosovë, për shkak të specifikave dhe…

Read More >>

SHPRESË PËR ÇASJE MË NDRYSHE NDAJ ÇIKLIZMIT

8:24 pm

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka bërë të ditur se si do të duken shtigjet e reja të biçikleta që do të fillojnë në lagjen Dardania e do të vazhdojnë edhe në pjesë të tjera. Ahmeti publikoi një fotografi, duke theksuar se do të ketë barriera fizike në mes të shtegut dhe rrugës për automjete, transmeton Indeksonline. Federata e Çiklizmit e Kksovës e mirëpret dhe përshendet çdo iniciative që i…

Read More >>

U mbyll me sukses gara e dytë e çiklizmit

11:21 am

Është mbyllur dje me sukses gara të dytë e çiklizmit sipas kalendarit të Federatës së Çiklizmit të Kosovës. Në garë morën pjesë të gjitha klubet e Kosovës, si dhe shumë qytetarë të Kosovës, të cilët federata i falënderon për pjesëmarrje dhe masovizimin e çiklizmit. Mikpritës i garës ishte Klubi i Çiklizmit ‘Kastrioti’ i Ferizajt, i cili si gjithnjë bëri organizim dhe pritje të nivelit më të mirë. Rezultatet U-23 1….

Read More >>

A JENI GATI PËR ROAD RACE

9:47 am

A JENI GATI PËR ROAD RACE E diel, 19.07.2020 • Ora 11:00 Çiklistë dhe entuziastë të çiklizmit, ftohen të marrin pjesë në garën Road Race “Ferizaj Cup 2020”. Aktiviteti mbahet të dielën më 19 korrik 2020, ora 11:00 duke u nisur nga Pallati i Sporteve “Bill Klinton” në Ferizaj. Shtegu i garës do të jetë i gjatë 70 km  🚴‍♀️ Të drejtë pjesëmarrje kanë të gjithë qytetarët (meshkuj & femra), si dhe çiklistët e…

Read More >>

ÇIKLISTË E ENTUZIASTË RIKTHYEN AKTIVITETET E ÇIKLIZMIT

10:28 am

Në garën e parë të çiklizmit të mbajtur pas rikthimit nga pandemia, në qytetin e Prizrenit ishin grumbulluar çiklistë dhe adhurues të këtij sporti. Dhjetëra çiklistë, përkundër tempraturave të larta, i janë përgjigjur FÇK-së dhe klubit nikoqir Prizreni për ta shënuar rikthimin e aktiviteteve të çiklizmit në Kosovë. Përkundër pauzës së gjatë dhe motit të nxehtë, shpejtësia mesatare e kësaj gare ishte 39 km/h. Gara e rradhës organizohet në Ferizaj…

Read More >>

ÇIKLIZMI RIKTHEHET PAS 4 MUAJSH

11:09 am

Bazuar në rekomandimet e institucioneve shëndetësore, Federata e Çiklizmit e Kosovës në bashkëpunim me Klubin e Çiklizmit “Prizreni”, të dielën më 28 Qershor 2020, organizojnë garën e parë, pas rikthimit nga pauza shkaku i pandemisë. Më 28 Qershor, nga ora 11:00 në shtegun e gjatë 32 km, do të kenë mundësi që të marrin pjesë të gjitha klubet e FÇK-së (përfshirë klubet e sapoformuara) si dhe qytetarët, entuziastë të çiklizmit….

Read More >>