Alban Nuha-fitues i përgjithshëm garës “Rrethi i Çiklistik i Kosovës 2015”

Katër ditë garash të zhvilluara në Kosovë, nga 27-30 gusht, organizuar nga Federata e Çiklizmit e Kosovës dhe mbështetur nga Ministria e Kulturës dhe e sportit të Kosovës, ka përfunduar Gara ndërkombëtare  “Rrethi i 15-të çiklistik i Kosovës 2015”. Në këtë garë kanë  marrë pjesë  24 çikilstë nga shtetet e ndryshme mee ekipet,Malta, Apollonia-Fier-Shqipëri,Velo M-Kumanovë, Mali i Zi dhe mikpritësi Kosova.

Etapa e 4-të të fundit ishte në relacionin, Prizren, Prevallë, Ferizaj, Gjilan-Badovc/Prishtinë/ në gjatësi 127 kilometra. Në këtë etapë i pari doli përfaqësuesi i Kosovës, Ylber Syla  me kohë, 3:23,37. Pas tij u rendit, Alban Nuha, Kosovë,  3:13,41, kurse i treti ështën Petrovski i ekipit Velo M të Kumanovës, Stefan Petrovski, me kohë 3:31,41.

Shpejtësia mesatare e epatës së 4-të ishte 37,8 kilometra në orë.

Në plasmanin e përgjithshëm pas katër etapave, vendi i parë dhe çiklisti më i suksesshëm me fanelë të verdhë është çiklisti nga Kosova, Alban Nuha me kohë, 13:23, 39, Ylber Sefës/Kosovë/ me 13:24,02 dhe Besmir Banushit të Apollonisë së Fierit me kohë 13:31,27.

3. Malta 41:42,51 etj.

Në fund do theksuar se anëtarët e Federatës së Çiklizmit të Kosovës ishin të mobilizuar dhe kanë kontribuar që kjo garë të zhvillohet si është më së miri, por për mirëvajtjen e garës një kontribut të veçantë e kanë dhënë Policia e Kosovës që meriton fjalë miradie për sigurimin e kësja gare, por edhe Sherbimi i Emergjencës i cili ishte në përcjellje të garës dhe në çdo kohë ishte i gatshëm për të dhënë ndihmën e kërkuar nga garuesit.