• KAMPIONATI I KOSOVËS • Gara në kronometër
  • FUNDJAVA ME ÇIKLIZËM NË FERIZAJ
  • FÇK ME PËRPJEKJE INTENZIVE QË TË MBAHET KAMPIONATI I KOSOVËS
  • ÇIKLIZËM: ANULOHET TOUR OF KOSOVA, SHTYHET KAMPIONATI
  • SHPRESË PËR ÇASJE MË NDRYSHE NDAJ ÇIKLIZMIT

ZAVYALOV I HOLANDËS E FITON TOUR DE KOSOVA

Inokenti Zavyalov i klubit WV Breda, e ka fituar edicionin e 18-të të Tour de Kosova. Gara më prestigjioze e çiklizmit në Kosovë, ka patur rivalitet të madh në katër etapa, ndërsa sot ma qenë pikërisht Zavyalov që e ka marrë vendin e parë në etapën e katërt, e njëherit edhe në plasmanin e përgjithshëm. Pas tij i dyti në konkurencën individuale ka dalë Daaf Koemans, ndërsa i treti Bart…

Read More >>

HOLANDEZËT BINDËS, GARË E MADHE PËR VENDIN E DYTË

Holandezët kanë patur fjalën kryesore edhe në etapën e tretë dhe të parafundit të edicionit të 18-të të Tour de Kosova. Skuadra e Bredas, e cila për herë të parë merr pjesë në garën më të madhe të ciklizmit në Kosovë, dominoi edhe në etapën e tretë të gjatë 115 km. Aventura në ditën e tretë të kësaj gare nisi nga Qendra e qytetit të Gjakovës, për të vazhduar në…

Read More >>

HOLANDEZËT DOMINOJNË EDHE NË ETAPËN E DYTË

Tour de Kosova, të premten ka vazhduar me etapën e dytë dhe më të gjatën e këtij edicioni. Nga Ferizaj, ciklistët pjesëmarrës kanë kaluar nëpër Shtime, Caralevë, Komoran, Skënderaj, e Klinë, për ta përfunduar në hyrje të qytetit të Gjakovës. Gara nisi me ritëm të mirë nga ekipi kosovar, I cili në kilometrat e para, u shoqërua shumë afër nga maqedonasit e bullgarët, derisa dukej se kanë mbetur në hije…

Read More >>

MBYLLET ME SUKSES ETAPA E PARË E “TOUR DE KOSOVA 2018”

Garues nga vendi, rajoni e mbarë Evropa kanë marrë pjesë në edicionin e 18-të të “Tour de Kosova”. Gara më prestigjioze e çiklizmit, ka nisur paraditen e së enjtes në Sheshin Skënderbeu në Prishtinë, për të vazhduar në relacionin Mramor-Novobërdë-Kamenicë-Gjilan-Ferizaj. Në këtë etapë të gjatë 115 km, garuesit janë përballur edhe me sfida të forta malore, ndërsa ekipi holandez Breda ka dominuar tërësisht. Pas 60km të parë grupi i liderëve…

Read More >>

Me 31 Maj fillon edicioni i garës ndërkombëtare në çiklizëm ,, Rrethi i Çiklistik I Kosovës’’ – 2018.

Me 31 Maj fillon edicioni i garës ndërkombëtare në çiklizëm ,, Rrethi i Çiklistik I Kosovës’’ – 2018. Pjesëmarrjen në këtë evinement sportive kanë konfirmuar  1 ekipë nga Hollanda, 2 ekipe nga Bullgaria, 2 ekipe nga Maqedonia, 2 ekipe nga Shqiperia, 1 ekip nga Mali Zi dhe Kombëtarja e Kosovës . Etapa e parë fillon me datë 31 Maj nga Sheshi Nënë Tereza në Prishtinë në ora 10:00 Itinerari I…

Read More >>

Rrethi i 75 Çiklstik i Shqiperisë -2018

Sot fillojë rrethi ndërkombëtarë çiklistikë,, 75th Tour of Albania’’ i cili do të kete 5 etapa duke filluar nga data 19-23 Maj 2018. Në këtë garë çiklisitke do të marrin pjesë 13 ekipe nga mbarë Europa ku ndër ta është edhe Kombëtarja e Kosovës e përbërë nga këta çiklistë: 1 Egzon Misini – Elitë, 2. Dragan Nikolcevic – Elitë, Ferki Haxhiu – Elitë, Samir Hasani – U23 dhe Gentrit Hajdari…

Read More >>

Unioni Europian i Çiklizmit dhuron donacion për Federatën e Çiklizmit të Kosovës

Unioni Europian i Çiklizmit dhuron donacion për Federatën e Çiklizmit të Kosovës Unioni Evropian i Çiklizmit (UEC) ka dhuruar një furgon si donacion për nevojat e Federatës së Çiklizmit të Kosovës (FÇK). Donacionin e ka pranuar kryetari i FÇK-së, Avni Nuha. “Me kënaqësi ju njoftojmë se sot kryetari i Federatës së Çiklizmit të Kosovës, z. Avni Nuha pranoi çelësat e një furgoni donacion nga Unioni Europian i Çiklizmit për nevojat…

Read More >>

Gara Çiklistike – Prizren

Sot filloi kampionati i Kosovës në Çiklizëm e cila është mbajtur në relacionin Prizeren-Xerxe-Gjonaj-Landovic 56km. Federata e Çiklizmit falenderon klubin e Çiklizmit Prizreni po ashtu policin e trafikut të Prizrenit dhe ambulancen. Gara e radhës është me datën 15.04.2018 ku nikoqir është klubi i ciklizmit “Lepenci” nga Shterpca. Federata e Çiklizmit e Kosovës i falenderon të gjitha klubet për pjesëmarrje.

Read More >>

“Qiklistët e Kosovës dhe Federata e qiklizmit e Kosovës solidarizohen me qiklistët amerikanë të lënduar dhe të vrarë nga sulmi i djeshëm

“Qiklistët e Kosovës dhe Federata e qiklizmit e Kosovës solidarizohen me qiklistët amerikanë të lënduar dhe të vrarë nga sulmi i djeshëm “Kosovo cyclists and the Cycling Federation of Kosovo solidarize with American cyclist, wounded and killed in the yesterday’s attack” “Qiklistët janë të rrezikuar në rrugë gjithmonë, edhe në kushte “normale”, sepse nuk ka staza, nuk ka shenjëzim dhe nuk ka një edukatë dhe kujdes nga ana e shoferëve…

Read More >>