• U mbajt Kuvendi i Rregullt i Punës së FÇK-së
  • Nënshkruhet memorandumi i bashkëpunimit me MKRS-në
  • Blerton Nuha e Sibora Kadriu, çiklistët e vitit 2023
  • LETËR FALËNDERIMI
  • Prishtina DH Cup 2023

U mbyll me sukses gara e parë e çiklizmit

Në kuadër të kalendarit të garave për edicionin garues 2022, Federata e Çiklizmit të dielen me datë 17.04.2022,  organizojë garën e parë në çiklizëm rrugorë në relacionin Prishtinë – Elez Hanë – Prishtinë me gjatësi prej 127km për kategoritë Elitë, U23, dhe Junior, ndërsa  27km për kategoritë Kadetë, Femra dhe Master. Pjesëmarrës në garë ishin 60 garues të të gjitha kategorive të cilët përfaqsuen klubet KÇ ,, Prizreni’’ , KÇ,, Vjosa’’…

Read More >>

NIS EDICIONI GARUES I ÇIKLIZMIT TË KOSOVËS

Kemi kënaqësinë të ju njoftojmë se në kuadër të kalendarit të garave për vitin 2022, Federata e Çiklizmit të Kosovës organizon garën një ditore në çiklizëm rrugorë duke e bërë edhe hapjen zyrtare të edicionit garues për vitin 2022. Gara do të organizohet me datë 17 Prill 2022 me fillim në ora 11:00 ndërsa ndarja e numrave startues do të bëhet nga ora 9:00 tek pompa e karburantit Shell në…

Read More >>

FÇK nënshkruan memorandumin me MKRS

Sot, Federata e Çiklizmit e Kosovës ka nënshkruar memorandumin me Ministrinë për Kulturë, Rini e Sport. Prezent për të nënshkruar ishte kryetari i FÇK-së, Avni Nuha dhe ministri i Ministrisë për Kulturë, Rini e Sport, Hajrullah Çeku.

Read More >>

Blerton Nuha ngadhënjen në Kavajë

Çiklisti i Kombëtares së Kosovës, Blerton Nuha, ngadhënjeu në garën e parë për vitin 2022.  Gara u mbajt në Kavajë të Shqipërisë, ku çiklistët treguan rivalitet në shteg.  Nuha u tregua më i shkathët se të tjerët, duke e zënë vendin e parë. Avni Nuha, kryetar i Federatës së Çiklizmit të Kosovës, lavdëron rezultatin e Blertonit. “Gara e parë për vitin 2022 dhe rezultat befasues.  Morën pjesë nga Maqedonia, tre…

Read More >>

LAUREATËT: ÇIKLIZMI I SHPALLI MË TË MIRËT E VITIT

Në një ceremoni solemne, FÇK i nderoi më të dalluarit e vitit 2021Gjithashtu klubet e regjistruara në Federatë përfituan biçikleta sportive dhe BMX nga fondi solidar i UCI-it për zhvillimin e çiklizmit në Kosovë. FÇK falenderon për mbështetjen e vazhdueshme MKRS-në, DKRS-në, Policinë e Kosovës, FSK-në. Gjithashtu falenderon edhe zëvendës ambasadorin e Ambasadës Holandeze, Peter Vander Bloemen për pjesëmarrje në ceremoni.

Read More >>

Nuha: Covidi-19 ka qenë një barrierë e madhe për çiklizmin në vitin 2021

Çiklizmi si çdo sport tjetër ka pasur peripecitë e veta në vitin 2021, megjithatë ia dolën mirë. Avni Nuha, kryetar i Federatës së Çiklizmit të Kosovës, tha se barrierë e madhe ka qenë dhe është përballja me pandeminë. Ai shpreson se ky vit do të jetë më i suksesshëm se ai paraprak.    “Siç e dijmë dhe jeni të njoftuar Federata e Çiklizmit e Kosovës ka pasur aktivitete goxha të…

Read More >>

Federata e Çiklizmit e Kosovës me rastin e festave të fundvitit organizoj darkë solemne me kryetarët e klubeve dhe antarët e Kryesisë

Federata e Çiklizmit e Kosovës me rastin e festave të fundvitit organizoj darkë solemne me kryetarët e klubeve dhe antarët e Kryesisë së Federatës së Çiklizmit të Kosovës. Kryesia e Federatës së Çiklizmit është mirenjohës Presidentit të KOK-ut që na nderoj me prezencën e tij. Me këtë rast FÇK-ja shfrytëzoj rastin të bëj ndarjen e rekuizitave sportive për çiklistët e rinj ku përfitues ishin tē gjitha klubet qe janë të…

Read More >>

Kryetari Haliti nderohet me mirënjohje nga Federata e Çiklizmit të Kosovës

Kryetari i komunës së Vitisë Sokol Haliti, ka pritur sot në një takim kryetarin e Federatës së Çiklizmit të Kosovës Avni Nuha. Në shenjë respekti për bashkëpunimin e mire, dhe organizimin e aktiviteteve të përbashkëta ndërmjet komunës së Vitisë dhe Federatës së Çiklizmit, kryetari Sokol Haliti u nderua me mirënjohje. Kryetari Haliti ka falënderuar Federatën e Çiklizmit, për bashkëpunimin që e kanë pasur ndër vite. Ai po ashtu tha se…

Read More >>

MTB KUPA GJAKOVA

Klubi i Çiklizmit “Gjakova 137” në bashkëpunim me Federatën e Çiklizmit të Kosovës organizoj garën Çiklistike në kategorin MTB KUPA GJAKOVA 2021. Në garë morën pjesë 25 garues nga adhurusit e kësaj dicipline ku përshkruan gjatësin prej 15km epërshkruar me ngjitje të forte në maloren nga Gjakova deri tek Stanet e Golajve. Gara ishte e forte kryesisht me konkurencë në mesë garuesve Gjakovar dhe Ferizajas. Gara kaloj pa lëndime dhe…

Read More >>

DOWNHILL RACE GJERAVICA

Gara e çiklizmit në disiplinen DOWNHILL, është zhvilluar me datën 2 dhe 3 tetor në Junik saktësisht në Bjeshkët e Nemuna, në një teren atraktiv dhe të përshtatshëm për zhvillimin e kësaj gare, meqë kjo garë kërkon terene specifike malore, terene të cilat lehtë mund të gjenden në bjeshket e Junikut, përreth Gjeravices. Fatmirësisht nuk ka pasur aksidente serioze, dhe ecuria e garës ka shkuar ashtu siç ishte planifikuar. Në…

Read More >>